2021 FINALISTS

 

INDIVIDUAL AWARDS

Academic of the Year

Elias Aboutanios University of New South Wales
David Buttsworth University of Southern Queensland
Gordon Cable, University of Tasmania
Iver Cairns, University of Sydney
Tat-Jun Chin, Australian Institute for Machine Learning
Kim Ellis Hayes, Swinburne University of Technology
David Flannery, Queensland University of Technology
Alice Gorman, Flinders University
Saeid Nahavandi, Deakin University
Sascha Schediwy, University of Western Australia

Engineer of the Year

Xueliang Bai, University of Sydney
Chris Butt, Shoal Group
Jacob Debono, Electro Optic Systems
Mathew Gardiner, Shoal Group
Bryan Greenham, Black Sky Aerospace
Volker Hessel, University of Adelaide
Lewis McCluskey, Southern Launch
Julia Mitchell, SITAEL Australia
Andrin Tomaschett, UNSW Canberra Space
Ryan Whitside, Hypersonix Launch Systems

Executive of the Year

Jason Armstrong, Boeing Research & Technology - Australia
David Ball, Lockheed Martin Space
Robert Coorey, Geospatial Intelligence
Lloyd Damp, Southern Launch
Nick Green, PFi Aerospace
Sean Moules, TQCSI
Blake Nikolic, Black Sky Aerospace
Keith Rosario, Cingulan Space
Craig Smith, Electro Optic Systems
David Waterhouse, Hypersonix Launch Systems

Female Leader of the Year

Megan Badger, PFi Aerospace
Elisha Buckley, Southern Launch
Rowena Christiansen, The ad astra vita project
Alice Gorman, Flinders University
Professor Anna Moore, Australian National University Institute for Space
Marissa Riggs, UQ Space
Myrthe Snoeks, UQ Space/The University of Queensland
Flavia Tata Nardini, Fleet Space Technologies
Angela Teale, Slingshot Aerospace

Graduate of the Year

Nina Averill, Saber Astronautics
Jesse Cilliers, Black Sky Aerospace
Ross Fraser, Shoal Group
Scarlett Li-Williams, SAAS Missions
Albert Sztolc, Shoal Group
Clint Therakam, UNSW Canberra Space
Mikaela Verhoosel, Geoplex

Innovator of the Year - Individual

James Brown, Geospatial Intelligence
Ian Dewey, Immanuel College
Alice Gorman, Flinders University
Greg Keith, Geospatial Intelligence
Patrick Neumann, Neumann Space
Blake Nikolic, Black Sky Aerospace
Robert Potter, Internet 2.0
Michael Smart, Hypersonix Launch Systems
Donald Yates, COLUMBUS Group

Researcher of the Year

James Allworth, Electro Optic Systems
Malcolm Davis , Australian Strategic Policy Institute
David Flannery, Queensland University of Technology
Alice Gorman, Flinders University
Jun Jo, Griffith University
Saeid Nahavandi, Deakin University
Patrick Neumann, Neumann Space
Danail Obreschkow, International Space Centre, University of Western Australia
Sascha Schediwy, University of Western Australia
Duncan Wright, University of Southern Queensland

Rising Star of the Year

Megan Badger, PFi Aerospace
Xueliang Bai, University of Sydney
James Brown, Geospatial Intelligence
Chris Butt, Shoal Group
Christopher Capon, UNSW Canberra
Rowena Christiansen, The ad astra vita project
Adrien Doucet, Neumann Space
Blake Nikolic, Black Sky Aerospace
Joseph O'Leary, Electro Optic Systems
Brenton Smith, Space Services Australia/UNSW Canberra Space

Scientist of the Year

Graziella Caprarelli, University of Southern Queensland
David Flannery, Queensland University of Technology
Volker Hessel, University of Adelaide
Christopher Moore, Electro Optic Systems
Patrick Neumann, Neumann Space
Danail Obreschkow, International Space Centre, University of Western Australia

 

GROUP AWARDS

Business of the Year - Large

Boeing Research & Technology - Australia
Deloitte
Electro Optic Systems

Business of the Year - SME

Black Sky Aerospace
Cingulan Space
Geoimage
Geospatial Intelligence
Inovor Technologies
Norton Consultants
Salentis International
Shoal Group
Southern Launch
TQCSI

Defence Business of the Year

Geospatial Intelligence
Shoal Group
Wallbridge Gilbert Aztec

Innovator of the Year – Company

Amentum Aerospace
Black Sky Aerospace
Geoimage
Geospatial Intelligence
Hypersonix Launch Systems
Neumann Space

Research Organisation of the Year

Boeing Research & Technology - Australia
Integrated Marine Observing System
University of New South Wales
University of Southern Queensland

Space Education and Outreach Program of the Year

Atomic Sky - QuantumTX
CUAVA
PFi Aerospace
Swinburne University of Technology
UQ Space
Victorian Space Science Education Centre

Start-up of the Year

Black Sky Aerospace
Hypersonix Launch Systems
Prism Neuro
Southern Launch
Space Services Australia
Valiant Space
Fireball.International

SEE YOU ON THE NIGHT

  • days
  • Hours
  • Minutes
  • Seconds

Awards organiser